sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler

sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler
sigarayı bıraktıktan sonra vücut ve bedenimizde olanlar aslında sigarayı bırakmanın ne kadar hızlı bir şekilde olumlu etkiler yaptığını gözler önüne sermektedir.

Araştırmalar, 35 yaşından önce sigarayı bırakan kişilerin yaşam sürelerinin, hiç sigara içmeyen kişilerle aynı olduğuna dikkat çekiyor.

İlk 20 dakika sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner.

Sigarayı bıraktıktan 8- 24 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Kanda bulunan karbonmonoksit oranı hızlı bir biçimde düşmekte ve normal seviyelere inmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra kandaki oksijen miktarı yükselir. Kalp krizi geçirme riski ve tehlikesi ciddi oranda azalmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Sinir uçlarında onarım başlar; koku ve tat alma duyusu iyileşir.

Sigarayı bıraktıktan 2 hafta 3 ay sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Efor kapasitesi artar, koku ve tat alma duyuları iyileşir, balgam miktarı azalır, diş ve tırnaklardaki sarı lekeler kaybolur. Kan dolaşımı düzelir. Akciğerin kapasitesi yüzde 30 oranında artar.

Sigarayı bıraktıktan 1-2 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Akciğer kanseri riski düşmeye başlar. Kalp hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 36 oranına iner. Koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riski yüzde 50, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı riski ise yüzde 30- 50 azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar.

Sigarayı bıraktıktan 1-9 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Öksürük ortadan kalkar. Nefes darlığı azalır, konsantrasyon artar. Akciğer kendini enfeksiyonlara karşı daha iyi korumaya başlar.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : Ağız, gırtlak ve yemek borusu kanseri riski yarıya iner.

Sigarayı bıraktıktan 5- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler : 5-10 yıl sonra felç olma riski, 15 yıl sonra da koroner kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riski hiç içmeyenlerle aynı düzeye gelir.

Sigarayı bıraktıktan 10- 15 yıl sonra vücutta olanlar ve vücuttaki değişiklikler: Akciğer kanserinden ölme riski yüzde 50 azalır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski ise ciddi bir şekilde azalır. 15 yıl sonra bütğn riskler, sigara içmemiş bir insanla aynı düzeye gelir.

Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
•Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!
•Lifi bol, kalorisi düşük yiyecekler seçin.. Çiğ sebzeler yada meyveler yeyin, bunlar sigaranın pasından kurtulan dil için güzel tatlardır
•Abur cuburu boş verin, bol su için.
Yıllarca sigara içen çoğu insan sigarayı bırakınca bir anda tertemiz olmak ister. Fakat 40 yıl sigara içip sonra bir haftada her şeyi toparlamak mümkün değildir. Sigara dumanının ve nikotinin yarattığı hücre harabiyetini düzeltmek için C vitamini, E vitamini, selenyum gibi antioksidanların faydası vardır. Fazlalığı damarlara zararlı bir madde olan homosisteini düşürmek için folik asit ile B12 ve B6 vitaminleri kullanılabilir. Balgam söktürücü şuruplara, akciğer kendini temizleyeceği için gerek yoktur.
Haftada en az üç, günde de 30 dakika tempolu yürümek yada spor yapmak, taze sebze meyve ile beslenmek, hayvansal yağlardan ve fazla kaloriden uzak durmak, lifli gıdaları ihmal etmemek sigarayı bırakanların yaşam sloganı olmalıdır.

Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız – nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri…
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır – çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki diğer değişiklikler şunlardır:

Sigarayı bıraktıktan 20 Dakika Sonra
Kan basıncınız düzelir
Kalp atışlarınız normale döner
El ve ayak ısınız normale döner

Sigarayı bıraktıktan 8 Saat Sonra
Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat
SonraKarbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar
Sigarayı bıraktıktan 48 Saat sonra olanlar
SonraVücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

Sigarayı bıraktıktan 72 Saat Sonra olanlar
Nefes almanız kolaylaşır
Enerji seviyeniz yükselir

Sigarayı bıraktıktan 2-12 Hafta sonra
SonraKan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
Yürüme ve koşmanız kolaylaşır
Sigarayı bıraktıktan 3-9 Ay sonra olanlar
SonraÖksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
Nefes alma sorunlarınız iyileşir
Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

Sigarayı bıraktıktan 1 Yıl Sonra olanlar
Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

Sigarayı bıraktıktan 5 Yıl Sonra olanlar
Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

Sigarayı bıraktıktan 10 Yıl Sonra
Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

Sigarayı bıraktıktan 15 Yıl Sonra olanlar
Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

20 thoughts on “sigarayı bıraktıktan sonra olanlar vücuttaki değişiklikler

 1. ahmetğuz

  bende sıgarayı bırakanlardanım demek ıstıyorum çünkü kararlıyım ve burda yazdıklarının aynısı oluyor önceden eve gıttıgımde oglum üzerıme sınmış sıgara kokusundan dolayı bana gelmek ıstemezdı ama şuan kucagıumdan ınmıyor ve herkese bırakmalrını tavsıye edıyorum zor dıye bişey yoktur unutmayın ölümden başka herşeye çare varrrr………………………

 2. faydaları Post author

  ben de 2 hafta önce sigarayı bıraktım ve adeta yaşama geri döndüm. tiryaki arkadaşlar tereddütsüz bıraksınlar. bunu yakınları ve sevdikleri için yapabilirler.

 3. timuçin

  bn 15 yaşmda lise 1 de iken sigaraya kötü arkadaş çevresinde muhatap oldum lise2 ye geçtkden sonra bıraktm geçen yıl okulda çalışkan,efendi,dürüst ancak sigara kullanıyor yani ”1000000” olurken sigara yüzünden o 1 çıkarılıyor….şimdi onur belgesi ve takdir alıyorm lütfen buunu okuyan genç arkdslar beni dinleyin ve kurtulun…kötü arkadas cevresinden uzaklasın sizin de 1 niz atılmasın

 4. Oguz

  32 yıl sigara içmiş biri olarak bir doktor uyarısı olmadan sigarayı bıraktığım için çok mutluyum. Bence herkes bu illetden biran önce kurtulmalı.

 5. serkan

  bende birakmaya calisiyorum ama gercekten cok zorlaniyorum..nasil bi illetmis arkadas bu sigara…ama kararliyim birakicam..

 6. Emre

  Sigara bağımlılık yapan kötü bir alışkanlıktır 19 yaşında bir genç olarak 48 saattir sigara içmiyorum 16 yaşından beridir kullanıyordum ve inanın çok kararlıyım birdaha asla içmeyeceğim. Herşey insanın iradesinde bitiyor herkese sigarasız dumansız temiz yaşamlar dilerim umarım bırakmak isteyen herkes başarılı olur üstesinden gelir..

 7. Alper

  Bende 18-19 yıldır sigara tiryakisiydim bırakalı 3 hafta oldu ve kendimi çok iyi hissediyorum insan kendine bile bile nasıl zarar veriyor anlamıyorum bırakmam zor oldu ama kesin kararlıyım bir dah asla içmeyeceğim bırakmak için ille hastalanmamıza gerek yok o zaman zaten iş işten geçmiş oluyor önemli olan tek şey irade iradene hakim oldun o iş bitmiştir.
  İnşallah tümtiryakiler sigarayı bırakır……

 8. Doğuş Aydın

  Doktorlardan korkuyormuyum tam bilemiyorum ama doktorun ağzından cıkacak olumsuz şeylerden gerçekten korktuğum kesin.Çelişkiye bakın karımda doktor.Geçen hafta bronşit olmam nedeniyle gögüs hastalıkları uzmanına gittim.Filme baktı ve solunum testine soktu.12 yıl boyunca günde 8-10 adet içtim.Sigarayı bırakmam gerektiğini söyledi.Sigarayı seviyorum dediğimde doktor hanım susmak zorunda kaldı.Arabaya binip eve gidene kadar düşündüm.Yatana kadar 1 adet içtim.Ertesi gün işyerindede 2 adet içtim.Ama içimde psikolojik bir savaş içindeydim.Eve gelince eşim sana hediye aldım dedi.Sevindim paketi açınca nikotin sakızı ile karşılaştım.Bumuydu hediye dedim.Daha güzel birşey bekliyordum.Aslında bana sağlığımı hediye ettiğini daha sonra anlayacaktım.Ben o sakızla sigarayı bıraktım.Buradan eşime sevgi ve saygılarımı yolluyorum.İyi ki varsın seni çok seviyorum.Doğuş Aydın

 9. Bahtiyar

  Sigarayı bırakalı 3 gün oldu. Bırakınca neler oluyor mantığıyla nette gezinirken bu yayı okudum. 25 Yıldır sigara kullanıyor demeyeceğim 25 yıldır esiri olmuşum. Ama karar verdim ve bıraktım ve devamını getireceğim tamamen kurtulana kadar. Daha önceleri bırakmayı bir kaç kez denedim olmadı. Ama Bu sefer çoooooooook kararlıyım. Bırakacağımmm. Devamını gerimem dileğiyle darısı herkesin başına. Yarın demeyelim çünkü yarın çok geç olabilir.

 10. Erdinç S

  sigarayı bırakalı 2 gün oldu. Sigarayı tam 19 yıl içtim. günde 9-10 adet sadece kendi irademle sigarayı bıraktım ve artık içmeyeceğim. herkesin sigarayı bırakmasını tavsiye ediyorum. sigarasız bir yaşam da oluyor. Sigarayı uzun süredir bırakmayı düşünüyordum ve tam zamanı dedim ve bıraktım. bu siteye de sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda nasıl iyi değişiklikler oluyor diye merak ettiğim için baktım.

 11. sinan

  sigarayı bırakalı 3 ay oldu..15 yıla yakın bir zaman içtim..ani bir karar ile içmemeyi kafama koydum ve bir hafta zorlandım..sakız ve su ile kendimi oyaladım.ama sonrası harika oldu 1ay kadar cok yiyorsunuz sakızdı çikolayatdı vs vs ama suan 3ay oldu ve ne sakız nede cok yemek yeme istegi var..ben günde 6km yürüyorum ve koşuyorum bunu hergün yapıyorum.bu illetten kurtuldugumu sanıyorum inşallah..ama unutmayın herşey irade melesesi..tek çözüm kararlı olmaktır..

 12. engin

  tam 24 saat oldu vay be isteyince oluyomuş ne kadar zor olsada oluyomuş gerçekten arkadaşlara diorum 1 fırt çekiyim olmaz diolar allahtan içmedim hiç bugün 1 hafta boyunca içmessem bidaha hiç içmem (uzatılmadıkça) 😀 allah bırakmaya çalşan herkese kolaylık sabır versin..

 13. nilgün

  Bugün sigarayı bırakıyorum.Sabah birlikte sigara içtiğimiz bir arkadaşımın telefonu beni çok derinden etkiledi.İki yıl önce Meme kanseri olmuş ve tedavi ile düzelmişti.O sigara içmeye devam etti ve şimdi Akciğer ve karaciğerinde kanser tanısı almıştı.Bu işin hiç şakası olmadığı gerçeği suratıma bir tokat gibi çarptı.Yemin ederim artık ciğerlerime bu kötülüğü yapmıyacağım.Champix,vitamin aldım ve ağzımdan sakızı düşürmemeye karar verdim.İki kızımın evlendiği günleri görmek,torunlarımı sevmek istiyorum.Lütfen geç olmadan herkez bıraksın.

 14. Emre

  bende 48 saat önce sigarayı terk edenlerdenim ama çok mutluyum gerçekten yaklaşık 6 senedir kullanıyodum ama bu pislikten kurtulucağım inşallah içmemeye kararlıyım arada fena bi vuruyo ama yok içmicem öyle bi pisliğin hayatıma bidaha girmesine izin vermeyeceğim çünkü daha 2 gün oldu ama çok rahatım ya nefes alırken verirken daha şimdiden etkisi hakkaten çok büyük ve içenlere tavsiyem bunu atın içinizden.

 15. yasmin

  daha sigarayı bırakalı 22 saat oldu ama biliyorum ve inanıyorum ki ben bu işi bitirdim bu işte tek önemli unsur istek gerçekten istediğiniz zaman bırakıyorsunuz evt ilaç kullanıyorum etkisi çok büyük tartışılmaz ama istemedikten sonra ne içerseniz için boş.40 yaşındayım ve günde 2 paket sigara içiyordum,sabah kalkarkalkmaz aç karnına,geceyarısı uykumdan uyanıp sigara içip tekrar yatıyordum ciddi bir tiryakiydim anlayacağınız:) sigaramı :/ oda ne nasıl birşey:)

 16. Ahmet

  30 yıla yakın bir birlikteliği sonlandırdım…
  Bu yüzden içim kan ağlıyor…
  Kolay değil, iyi günde, kötü günde, günde en az yirmi kere…
  Önce ders çalışırken vardı, sonra işlerin içinden çıkamazken vardı…
  Neşeliyken vardı, hüzünlüyken vardı…
  Vardı … Vardı… Vardı…

  Sevdiğimi, bana en yakınımı, bugün itibariyle sonsuzluğa uğurladım…

  Darısı TÜM SEVENLERİN başına…

 17. ESES

  bende sigarayı bırakalı 2 haftadan fazla oldu..bi yakınım akciğer kanserinden öldü o da senelerce sigara içmişti..duyunca ağladım ağladım sigara yaktım kendimi teselli ettim..aradan 2 gün geçti napıyorum ben ya dedim şuan ölümüne ağladım insanı bu lanet olası şey yüzünden kaybettim dedim..paketi aldım çöpe attım ve bir daha ağzıma sürmedim..arada aklıma geliyor tabi alışkanlık olmuş ama unutucam inş ve kararımı sürdürücem..herkese sigarasız bir hayat diliyorum…

 18. BÜLENT ESEN

  Selamlar…bende sigarayla savaşımda 5.günümdeyim ve çoook mutluyum.Allaha şükürler olsun bu ramazan şu ramazan derken nihayet başarıyorum Allahın izni ve yardımıyla.ama kesinlikle hekese tavsiye ediyorum.suyun tadı meğer ne kadar güzelmiş.15 senedir su içtiğimi sanırdım ama yanılmışım.bende aşırı uyku hali ve halsizlik uyuşukluk oluyor sürekli uyuyasım geliyo.bütün bu durumlar normalmidir?herhangi bir meyve sebze yenilmesi içilmesi gereken bi tavsiyeniz var mı???bıktım tozu tütüne son falan kullandım daha önce ama faydalanamadım.en önemlisi kesin karar vermek.yoksa bu ürünlerin kötü olduğundan değil.ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN.RAMAZAN AYI ÇOK İYİ BİR FIRSAT GERÇEKTEN ZATEN 16 SAAT ORUÇLU OLUYOSUNUZ GERİYE 8 SAAT DAYANMAK KALIYOR.BANADA DUA EDİN BAŞARAYIM…

 19. ARZU CAN

  ben 36 yaşındayım ve 20 senelik tiryakiyim daha önceleride denedim fakat başarılı olamadım. 27 temmuz da ses telimde oluşan polip yüzünde ameliyat oldum. doktor bundan sonra sigara yok dedi. KBB servisinde yattım ve boğazı delik kişileri gördüm. Çok etkilendim bırakacam dedim. Ameliyat ertesi içmedim. Eve gelince 2-3 gün öyle fırt çektim fakat 4 gündür ağzıma sürmüyorum. Fakat gerçekçi olmak gerekirse çok mutsuzum. İftarı eskide büyük heyecanla beklerdim şimdi ezan okunsun istemiyorum. Ama aşacağıma inanıyorum bu esaret bitecek. Sitelerde geziniyorum zaten 4-5 gün en tehlikeli zamanmış. Sonradan yani 2-3 hafta sonra dah iyi olacağıma inanıyorum.

 20. mehmet

  merhabalar eşim 10 yıldır sigara tiryakisiydi ama çok şükür 5 gündür ağzına dahi almıyor.çok karalı ve inatçı bir kişilik yapısı olduğundan sigarayla inatlaşırsa başarabileceğine kesin inanıyorum rabbim onunda onun gibi şeytanın otuyla savaşan herkesin yardımcısı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir