Diyet & Sağlıklı Yaşam

 Sağlıklı yaşam için diyet yapmayı, dengeli beslenmeyi asla ertelemeyin. Herkes için hayatta akılcı bir beslenme rejimi & diyeti olmalı. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına da asla uğramayın. Çünkü çok çabuk kilo kaybederseniz, sağlığınızı büyük risklere atmış olursunuz. Ayrıca insanın kısa bir sürede yeme alışkanlıklarını değiştirmesi imkansızdır. Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, “Ben gerçekten aç mıyım?” eğer cevabınız olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.Yapılan araştırmalar 10 dk. yapılan ayıştırmaların tokluk hissi vereceğini göstermektedir. Dengeli beslenme için yeceklerinizi haftalık olarak planlayın. Böylece alışveriş yaparken, abur cubur satın almaktan kurtulabilirsiniz ve dengeli beslenme için ilk adımı atmış olursunuz .Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eğer insanlar tok karnına alışverişe giderlerse, besin değeri daha yüksek yiyecekler alıyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar.
Daha hareketli olabilmek için hayatınızda, beslenme rejiminizde veya uyguladığınız diyette değişiklik yapmaktan kaçınmayın. Düzenli bir diyet programı oluşturabilirsiniz. Dengeli beslenme için, dengeli diyet de şart.
Dengeli beslenme için özel günlük tutun. Aynı şeyler uyguladığınız diyet için de geçerli.  Diyet yapıyorsanız  size günlüğün çok faydası olacaktır.  Günlüğe hem ne yediğinizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin. Unutmayın ki dengeli beslenme dengeli kilo vermeye gebedir.

Hiçbir zaman neden kilo vermek istediğinizi unutmayın. Sıkıldığınızda veya diyet yapmaktan yorulduğunuzda eski fotoğraflarınıza ufak bir göz atın ve her verdiğiniz kiloda kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Değişimin zamanla ve sabırla olacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.
Geçmişi değiştiremeyebiliriz ama gelecek için şansımızı ve kilolarımızı değiştirebiliriz.Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi zayıf hissetmenizden daha leziz olamaz. Kilo vermek sandığınız kadar zor değil; dengeli beslenme, diyet, sabır ve kendimize güven sihirli anahtarlarımız.
Sağlıklı Yaşam & Sağlıklı Beslenme & Diyet
– Hangi yaşta olursanız olun kilonuza dikkat edin. Aşırı kilolu iseniz mutlaka ideal kilonuza ulaşmayı hedefleyin. Kilonuz normalse kilo almamaya özen gösterin. Aşırı kilo önemli bir risk faktörüdür. Diyet kilo vermenize veya kilonuzu ideal bir hale getirir. Bir diyetisyenle görüşüp bünyenize ve kendinize uygun diyet & rejim programı hazırlayın.
– Beslenme biçimi ve heredite, kan kolesterolünü yükselten ve tiplerinin oranlarını etkileyen faktörlerdir. Genetik olarak edinilen herediteyi değiştirmek elimizde olmadığına göre, beslenmemizi düzenleyerek sağlığımızı koruyabiliriz.
– Bitkisel besinleri, haşlanmış, ızgara yemekleri tercih edin. Yemeklerinizi buharda ve yanmaz tavada pişirin. Hazır gıdalardan ve hayvansal gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
– Kilo almada önemli etken yağlardır. Beslenmenizde yağ oranını azaltın. Normal kişiler,günlük kalori ihtiyacının %30 unu yağ olarak almalıdır. Günlük kalori ihtiyacının % 30′u 9′a bölünürse gr cinsinden yağ miktarı ortaya çıkar. İhtiyaç 1800 kalori ise, bunun 540 kalorisi yağlardan alınmalıdır. Yani günde ençok 60 gr yağ yeterlidir.
– Kanınızdaki Kolesterolün ve tiplerinin seviyesini bilin. Kolesterol doğal olarak bünyeniz tarafından üretilen bir madde olmasına rağmen alınan besinlerle de ilgilidir. LDL olarak kısaca ifade edilen tipi ” kötü huylu kolesterol ” diye tanımlanır. LDL damar sertliğine neden olur. HDL ise ” İyi huylu kolesterol ” olarak tanımlanır ve atar damarların tıkanmasını önler. Kanda düşük LDL, yüksek HDL seviyesi iyi bir durumdur. Uygun beslenme ile birlikte egzersiz, HDL seviyesini yükseltir.
– Öğün atlamayın. Yemeklerde tabağınızı tam doldurmayın. Yavaş yiyin. Öğün aralarında bir şey yemek ihtiyacı duyarsanız meyve iyi bir seçimdir. Tatlılardan kaçının.
Kişinin sağlığını ve esenliğini koruyabilmesi için, bir form yakalayabilmesi, istediği kiloya ulaşabilmesi ve ulaştığı kiloyu koruyabilmesi için düzenli olarak uygulana bir beslenme şeklidir diyet.
Diyet yaparken karşılaştığımız sorunlardan biri muhakkak ki neyi ne kadar yiyeceğimizdir. Günlük almamız gereken kalori ve yağ miktarından, karnımız açlıktan kazındığında ne yiyeceğimize ya da kalsiyum ihtiyacımızı mutlaka sütten mi alacağımıza kadar pek çok soru aklımızı kurcalar.
Diyetle ilgili aklınıza takılan sorular ve cevapları:
 *Günde kaç kalori almalıyım?:
öncelikle, dengeli bir beslenme programı & diyet uygulayarak vücudunuzdaki her yarım kilo için 10 kalori almalısınız. Buna, günlük aktivite durumunuza göre, 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Sözgelimi 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin, haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Eğer siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız, diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın.
 *Kilo vermek isterken günlük almam gereken ortalama yağ miktarı ne kadar olmalıdır?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günlük aldığınız kalori miktarının yüzde 15′i, diyet yapıyor olun veya olmayın her iki halde de yağlardan sağlanıyor. Bu miktar; kalp krizi, obezite ve diyabet riskini en aza indirmek için yeterli. Sözgelimi, bin 500 kalorilik bir diyet yapıyorsanız alabileceğiniz yağ miktarı 50 gramla sınırlı.
 *Hangi yiyecekler kolestrolü düşürür?
Lif bakımından zengin sebzeler, sözgelimi yulaf, fasulye ve soyalı besinler, kolesterolü düşürüyor. Bunlar, kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahip bulunuyor. Kolesterolünüz yüksekse, özellikle az yağ içeren bir diyet yapmalısınız. Aldığınız yağ miktarını azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı öğünler yemelisiniz ve kırmızı eti azaltmalısınız. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden de yağsız olanları tercih etmelisiniz.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günlük aldığınız kalori miktarının yüzde 15′i, diyet yapıyor olun veya olmayın her iki halde de yağlardan sağlanıyor. Bu miktar; kalp krizi, obezite ve diyabet riskini en aza indirmek için yeterli. Sözgelimi, bin 500 kalorilik bir diyet yapıyorsanız alabileceğiniz yağ miktarı 50 gramla sınırlı.
 *Karnım açlıktan kazındığında bunu nasıl giderebilirim?
Bunu tamamen geçiremezsiniz; fakat kendinize en zararsız biçimde üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için, diyetisyenlerin belirledikleri stratejilerden birini deneyebilirsiniz. Dilediğiniz yiyecekten ufak miktarlarda yiyerek açlığınızı gidermeye çalışın. Canınızın çektiği yiyeceklerin benzer diyet versiyonlarından deneyin. Hala açlığınızın önüne geçemediyseniz, arkadaşlarınızla birlikte olmayı ve açlığınızı aktivitelerle unutmayı deneyin.
 *Hiçbir şey yemeyerek zayıflamak tehlikeli mi?:
Bu tarz girişimler son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücudunuz iki günden fazla aç kaldığında, karbonhidrat ve protein gibi en temel ihtiyaçlarını kaslardan karşılamaya kalkacaktır. Ayrıca büyük su kaybına da rastlanır. Bunun sonucu olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntı gibi olumsuz belirtiler görülebilir. Aç kalınan süre arttıkça, oluşması muhtemel tehlikeler de daha ciddi boyutlar kazanacaktır.
 *Gece yatmadan önce bir şeyler atıştırmak zararlı mı?:
Gece yarısı yediklerinizi sindirmeniz iyice zorlaşır. Hele bir de yedikleriniz abur cubursa. Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak istiyorsanız meyve veya bir kase yoğurt yemenizi ya da bir bardak süt içmenizi öneriyoruz.

9 thoughts on “Diyet & Sağlıklı Yaşam

 1. derya

  bende b12 vitamin eksikli var ilaç kulanıyorum ama cok kilo aldım 10kilo aldım sezeryan dikişim var 2sene oldu kilo aldığım için dikişlerim acıyor kilo vermek istiyorum bana yardımcı olursanınz sevinirim şuan 68 kilo 1,50 boy şimdiden teşekür ederim

 2. eylem

  daha yeni başlıcam antidepresan kullanıyordum karın bölgem çok yaglandı inş bu yöntemle erir gider çok üzülüyorum zayıflamak istiyorum:(

 3. senanur

  14 yaşında bir kızım kilom 60 civarı diyete girdim special k yiyorum yemeklerde diyet ekmekleri yiyorum sadece diyet şeylerini yemeye dikkat gösteriyorum sizce yediklerim doğrumu yoksa diyetisyenemi gitmeliyim?? yoksa spormu yapiyim ya ne yapcağımı bilmiyorum???? 🙁 🙁 🙁 yardımcı olun lütfen….

 4. ömer faruk

  15 yaşında bir erkeyim senanur’la aynısını yapıyorum sizce doğrumu yaptıklarım ??

 5. emine

  altın çilek hapını kullanmaya başladıktan sonra vucudum bazı kısımlarında yumurta gibi ufak şişlikler oluştu haptanmıdır lütfen bana yardımcı olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir